top of page
Victoria Kozaczkiewicz

Linia życia – jak zrobić i czemu jest taka ważna nie tylko do pracy z Radykalnym Wybaczaniem

Jak zrobić linię życia
Linia życia

 Linia życia od strony teoretycznej:

Linia życia to niezwykłe narzędzie terapeutyczne, przydaje się do pracy nie tylko z Radykalnym Wybaczaniem, ale również w pracy psychologicznej czy na terapii.

W ramach sesji z Radykalnym linię życia robimy, by zobaczyć, jak nasze emocje i przekonania realizują się w całym naszym życiu. Dzięki linii jesteśmy w stanie spojrzeć na życie z dystansu, a także uświadomić sobie, gdzie jesteśmy (jak daleko zaszliśmy!) i co już za nami. Często udaje się dotrzeć do tego, kiedy pierwszy raz doświadczyliśmy trudności, które okazują się ciągnąć za nami po dziś dzień. Dzięki linii widzimy, jakie schematy powielają się, pracując nad linią życia często przypominamy sobie różne rzeczy i wydarzenia z przeszłości, które nagle zaczynają się układać. Bardzo często można sobie uświadomić, jak niektóre wydarzenia znacząco wpłynęły na całe życie, a wcześniej nie brało się tego pod uwagę. Linia życia jest źródłem wiedzy o naszych emocjach i przekonaniach, ale też o naszej sile, wytrwałości.

 

EmocjePro.pl znakomicie podsumowują, jak pracować na linii życia i pozwolę sobie przytoczyć tutaj cytat:

„Na linii swojego życia nanosimy różne wydarzenia życiowe. Chodzi o to, by usiąść i z bałaganu własnych myśli o przeszłości wyciągnąć najważniejsze nitki. Te które ciągną się za nami do dzisiaj, albo są ważne w jakiś sposób”.

W ramach pracy z metodą Tippinga na linii życia warto umieścić wszystkie tego typu wydarzenia bez oceniania ich, bez wstydzenia się ich. Popatrzmy na nie, jak na rzeczy, które nas ukształtowały. Nie osądzajmy ani siebie, ani tych zdarzeń. Bądźmy dla siebie łagodni i z czułością popatrzmy na to, co przeżyliśmy. W końcu jesteś tutaj dzisiaj, to nie jest przypadek, to się nie udało, Ty tego dokonałaś. W swoim życiu grasz główną rolę, masz prawo dokonać tego podsumowania na tym etapie życia, na którym się znajdujesz. Zwiększysz tym samoświadomość, uzmysłowisz sobie pewne rzeczy.

Przykładowa linia życia
Oś czasu linii życia

 

Linia życia od strony praktycznej:

Przygotuj sobie kartki (np. A4), umieść poziomo i przez środek narysuj oś czasu (na potrzeby tego zadania przyjmujemy, że czas jest linearny ;-) ). Być może będziesz potrzebowała kilka kartek, z których stworzysz wagoniki, może zmieścisz się na jednej, to już zależy od Ciebie. Możesz zrobić po swojemu, a możesz według wzoru. Najważniejsze, żeby oznaczyć „co” się wydarzyło i „kiedy”. Dobrze jest też określić wiek, można też wpisać towarzyszące emocje, ale zrób to tylko wtedy, kiedy wiesz naprawdę, co wtedy czułaś. Możesz zaznaczyć sobie powtarzające się emocje. Gdy już skończysz, popatrz na swoje życie z dystansem. Pomyśl, jakie wnioski Ci się nasuwają? Co się powtarza? Widzisz podobieństwo? Opowiedz mi o tym na sesji.

 

Linia życia zostaje z Tobą, zachowaj ją. Może się jeszcze przydać, może w przyszłości zechcesz coś do niej dopisać, a może zrobisz nową. Pamiętaj, aby podczas jej tworzenia kierować się współczuciem do siebie, zrób ją z miłością w sercu i pozwól myślom i emocjom swobodne płynąć. Twoje ciało i umysł robią, co dla Ciebie najlepsze w danej chwili. Nie walcz z tym, szczególnie, jeśli nie możesz sobie czegoś przypomnieć, może to nie jest odpowiedni moment na to wspomnienie, pamiętaj, że jesteś gotowa na tyle, na ile jesteś gotowa w danym momencie, nie mniej, nie więcej. Pamiętaj o doskonałości każdej chwili. Płyń z prądem!

 

Powodzenia!



 

Disclaimer: Informacje zawarte na tej stronie służą celom poglądowym, edukacyjnym i informacyjnym – nie stanowią porady specjalistycznej, nie zastąpią opinii specjalisty.

172 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page